wiersze nienapisane

prosta historia

 • piątek, 31 marca 2017
 • sobota, 18 lutego 2017
  • Głupi

   Wiem, że nic nie wiem. Co chwila człowiek na tym łapie. I jest to przygnębiające. I wkurza się, denerwuje, czasem wścieka. Ale najgroźniejsi, najbardziej denerwujący są ci, którzy nie wiedzą że są bezdennie głupi. Jest takich mnóstwo - mam wrażenie, że coraz więcej. Osaczają nas ze wszystkich stron i na każdym kroku. I brylują. Wściekłość i bezsilność.

   A tak w ogóle, to jesteśmy coraz głupsi. Z badań wynika, że  spada u ludzi IQ o 0,25 do 0,89 co dziesięć lat. Na dodatek ci najwyższym IQ mają mniej dzieci, niż pozostali (za I. Cieślińską z G.W.).

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   krzysztofzdunek
   Czas publikacji:
   sobota, 18 lutego 2017 20:50
 • środa, 14 grudnia 2016
 • wtorek, 16 sierpnia 2016
  • Kolega Szymborskiej

   Dobrze być kolegą Szymborskiej. Oj, jak dobrze. Ale jak do tego doszło?

   Otóż, faktem jest że na okładkach moich 2 tomików stoi napisane, iż zadebiutowałem (w zamierzchłych czasach) w tygodniku "Radar" i miesięczniku "Nurt". Właśnie "Nurt" ukazywał się, chyba do końca lat 80 tych w Poznaniu. Mam tam miłych znajomych. I jeden z nich, Grzegorz R., z którym dobrze mi się rozmawia nie tylko o teatrze, zerknął na okładkę "Bardzo mi przykro, proszę pani" i krzyknął: "Jesteś kolegą Wisławy Szymborskiej!". I się zaczęło. Najpierw zaprosił mnie na obiad do - nomen omen - "Poezji" na Książęcej. Tam wpatrzony we mnie jak w obraz, co nigdy się nie zdarzało, zaczął wyjaśniać bardzo podekscytowany: "Za komuny robiłem w kulturze we władzach wojewódzkich Poznania i dobrze pamiętam tamten "Nurt". Tam - pamiętam publikowała swoje wiersze też przyszła noblistka. I to w tym samym czasie co ty! Krzysztof, tam byle kogo nie drukowali! Dlaczego tyle lat ukrywałeś, że publikowałeś razem z Szymborską?!".

   I tak to poleciało. Zdobyłem szacunek u kolegi, było parę obiadów w wypasionych knajpach, sporo wypitych butelek wina z wyższej półki. Czyż nie warto być kolegą Szymborskiej? Nie bez znaczenia jest też możliwość opowiedzenia tej, chyba fajnej, anegdoty.

   P.S.: Na pewno Szymborska publikowała swoje utwory w "Nurcie", ale nie wiem czy rzeczywiście w tym samym czasie, co ja. I najważniejsze: Ona na pewno była proszona przez redakcję, żeby coś przysłała do druku. Moje wiersze zostały wydrukowane w rubryce :Wiersze Nadesłane". Różnica więc ogromna i nie ma mowy o "koleżeństwie" Dla mnie to był i tak sukces, bo przecież nie wszystkich drukowali.


   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   krzysztofzdunek
   Czas publikacji:
   wtorek, 16 sierpnia 2016 16:24
 • niedziela, 01 maja 2016
  • Mariusz Szczygieł - nóż w plecy

   Od wczoraj męczy mnie Mariusz Szczygieł. Nie mogę sobie znaleźć miejsca przez niego. Zdradził mnie i okradł.

   Do wczorajszego przedpołudnia był dla mnie jedną z niewielu osób, których podziwiałem i zazdrościłem im za wewnętrzne ciepło, niezwykłą pogodę ducha, jakąś rozświetloną serdeczność - nie tylko zewnętrzną, ale i wewnętrzną dla siebie samego. Ciepło, pogoda, uśmiech - to był on. Cały.

   A tu nagle czytam w sobotnich "WO", że on - właśnie On - uważa, że nasze życie nie ma żadnego sensu. Że miał okresy (domyślam się, że po jakichś naprawdę dramatycznych przeżyciach), gdy nie wiedział co ze sobą zrobić, że był w jakimś stuporze. Chodził bez celu godzinami po centrum handlowym, siedział godzinami bez ruchu w kawiarniach itp. Mówi w tym wywiadzie też o rozpaczliwej samotności i "utknięciu w bezczasie". Każdy inny, ale - do cholery! - nie "mój" Mariusz Szczygieł. I tak to ukradł mi, łobuz, wizję i wyobrażenie pewnego wzoru. I wbił nóż w plecy. I psuje mi już drugi dzień.

   No, i przez niego następnym wpisem będzie ukrywany przez lata wiersz.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Mariusz Szczygieł - nóż w plecy”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   krzysztofzdunek
   Czas publikacji:
   niedziela, 01 maja 2016 20:14
 • wtorek, 15 grudnia 2015
  • Daje Kopa!

   Niedawno były urodziny Staszka. Poniżej "Dytyramb". Przy okazji przeprosiny dla Tomka.

   DYTYRAMB DLA STASZKA

   (niczym hymn dionizyjski)

    

    

             Popełniając wielki faux-pas,

             mówił jełop do jełopa:

             „Oj, to dużo roków kopa”.

             Nie wie jełop, ćwok i żopa,

             że to żaden wiek dla chłopa.

             Wie to nawet antylopa,

             przeskakując pracza-szopa,

             oczywiście stylem flopa.

             Wie  ten bank, co tnie po stopach,

             ci od węzła Konotopa,

             spod Hajnówki flamy popa

             z cud-tyłkami sponad mopa

             i Joanna – żona chłopa…

             Głośno woła Europa –

             - i na gazach, i na ropach –

             SZEŚĆDZIESIĄTKA  DAJE  KOPA!

    

             „Lotos”, 27.11.2015 r.

    

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   krzysztofzdunek
   Czas publikacji:
   wtorek, 15 grudnia 2015 20:38
 • niedziela, 15 lutego 2015
 • czwartek, 29 stycznia 2015
  • 473 torebki

   Przepraszam tych, którzy pomyśleli o imponującej kolekcji torebek - dodatków do damskiej garderoby. Chodzi o to, że mam już 473 torebki z cukrem (kwadratowe, ruloniki, z kostką w środku, okrągłe, no i osobno cukier biały i brązowy. Ostatnio zasilili mnie Basia, Tomek, Ela, no i jak zawsze niezawodni: B.R. i S. K.

   Kto sprawi, że dobiję do 500? Pozdrowienia.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   krzysztofzdunek
   Czas publikacji:
   czwartek, 29 stycznia 2015 16:03
 • czwartek, 08 stycznia 2015
  • Czarna lafirynda

   "Czarna lafirynda,

   po domu się szwynda.

   Ojczyzna jej dynda.

   Ktoś radę mi z Chin da? (cytat z wiekopomnego dzieła nieznanego artysty).

   Co z tego, że ma piękne zielone oczy, jest gibka i zgrabna. Co z tego, że potrafi być przymilna i siadać na kolanach. Co z tego... Jest zaborcza i robi co chce, jak nie przymierzając Putin. Anektuje całe przestrzenie, przeszkadza. Jest namolna i uciążliwa.

   Siadam do gazety - rozwala się na niej. Chcę coś wreszcie napisać - kładzie się na klawiaturze i każe się głaskać. Itd., itp. Czarna lafirynda - kotka, zwana przez innych Groszkiem.


   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   krzysztofzdunek
   Czas publikacji:
   czwartek, 08 stycznia 2015 15:55
 • sobota, 27 grudnia 2014
  • "Zmywaki" zlatują na Święta

   Lotnisko Chopina w Warszawie. Czekam na kogoś z rodziny. Wcześniej wylądował samolot z Londynu. Wychodzi M. - dawny znajomy z PGNiG SA, wracający z jakiejś konferencji. Gadu, gadu, a wkoło zaczynają latać k...wy i ch...e. Niedopałki rzucane obok popielniczki, jakaś dziewczyna przydeptuje swój obcasem, druga na to: "coś ty, pobrudzisz podeszwę". A stojący obok taksówkarz do nas: "No, widać że zmywaki przyleciały". M. zaczyna opowieść: Na lotnisku w Londynie ci sami byli jacyś spłoszeni - głowy spuszczone, wzrok uciekający na boki, a sami chodzili cichutko pod ścianami. Dopiero w samolocie się trochę rozluźnili. Wcześniej miałem dwa spotkania z Polkami. Pierwszą w hotelu, gdzie jedną z pokojówek była miła i oczytana Polka (potrafiła cytować np. "Sto lat samotności"). I ostatniego dnia na korytarzu była wręcz popychana i poszturchiwana przez jakiegoś czarnoskórego przełożonego. Nie zapomnę nienawiści w jej oczach, ale nie w stosunku do niego, lecz do mnie, bo widziałem jej upokorzenie. A wcześniej była wizyta w jakiejś podrzędnej knajpce. Tam kelnerkami była naprawdę ładna Polka i Litwinka. Trochę pogadaliśmy, było miło, ale do czasu jak właściciel, Pakistańczyk, zechciał pokazać kto tu rządzi i do czego (kogo) ma prawo - z całej siły trzepnął ją w pośladek, że aż jęknęła. Rachunek przyniosła już Litwinka, która dodała: "Ale ja na takie i na gorsze rzeczy się nie godzę".

   Wszystkim "zmywakom" i niezmywakom, których jest chyba teraz więcej, życzę więcej niegodzenia się na upokorzenia i przemoc (takę seksualną), więcej asertywności i godności.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   krzysztofzdunek
   Czas publikacji:
   sobota, 27 grudnia 2014 13:52

Kanał informacyjny