wiersze nienapisane

Wpisy

 • sobota, 27 grudnia 2014
  • "Zmywaki" zlatują na Święta

   Lotnisko Chopina w Warszawie. Czekam na kogoś z rodziny. Wcześniej wylądował samolot z Londynu. Wychodzi M. - dawny znajomy z PGNiG SA, wracający z jakiejś konferencji. Gadu, gadu, a wkoło zaczynają latać k...wy i ch...e. Niedopałki rzucane obok popielniczki, jakaś dziewczyna przydeptuje swój obcasem, druga na to: "coś ty, pobrudzisz podeszwę". A stojący obok taksówkarz do nas: "No, widać że zmywaki przyleciały". M. zaczyna opowieść: Na lotnisku w Londynie ci sami byli jacyś spłoszeni - głowy spuszczone, wzrok uciekający na boki, a sami chodzili cichutko pod ścianami. Dopiero w samolocie się trochę rozluźnili. Wcześniej miałem dwa spotkania z Polkami. Pierwszą w hotelu, gdzie jedną z pokojówek była miła i oczytana Polka (potrafiła cytować np. "Sto lat samotności"). I ostatniego dnia na korytarzu była wręcz popychana i poszturchiwana przez jakiegoś czarnoskórego przełożonego. Nie zapomnę nienawiści w jej oczach, ale nie w stosunku do niego, lecz do mnie, bo widziałem jej upokorzenie. A wcześniej była wizyta w jakiejś podrzędnej knajpce. Tam kelnerkami była naprawdę ładna Polka i Litwinka. Trochę pogadaliśmy, było miło, ale do czasu jak właściciel, Pakistańczyk, zechciał pokazać kto tu rządzi i do czego (kogo) ma prawo - z całej siły trzepnął ją w pośladek, że aż jęknęła. Rachunek przyniosła już Litwinka, która dodała: "Ale ja na takie i na gorsze rzeczy się nie godzę".

   Wszystkim "zmywakom" i niezmywakom, których jest chyba teraz więcej, życzę więcej niegodzenia się na upokorzenia i przemoc (takę seksualną), więcej asertywności i godności.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   krzysztofzdunek
   Czas publikacji:
   sobota, 27 grudnia 2014 13:52
 • czwartek, 25 grudnia 2014
 • poniedziałek, 22 grudnia 2014
 • piątek, 19 grudnia 2014
 • środa, 17 grudnia 2014
  • Sam sobie dopowiedz cały świat

   Nieznajomy Przyjaciel, a może Przyjaciółka napisała:

   "Czy w wierszu "..." chodziło o konkretną osobę i/lub zdarzenie, a może o poczucie powszechnej samotności we współczesnym świecie, czy też niemożności porozumienia pomimo potoku słów, czy też o zupełnie coś innego?

   Droga Przyjaciółko, ja tylko próbuję szkicować wierzchołek góry lodowej. Pod powierzchnią - zakładam - wielokrotnie większa reszta góry (mam nadzieję) jest. Sama sobie dopowiedz cały świat.

   P.S.: A Twoje pytanie to dla mnie najmilszy, największy komplement.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   krzysztofzdunek
   Czas publikacji:
   środa, 17 grudnia 2014 19:29
 • poniedziałek, 15 grudnia 2014
  • Zapoznany artysta

   Już po miłym spotkaniu z G.R. w "Szpilce" na Placu 3 Krzyży. Fragment rozmowy w skrócie":

   - Zakładam, że w Polsce jest aż 500 piszących wiersze. Jeżeli tak jest, to ty (to o mnie) jesteś według mnie na pewno w górnych 2% najlepszych poetów.

   Ja: To znaczy, że według ciebie jestem 10-ty?

   - Nie. Powiedziałem, że jesteś w pierwszej dziesiątce.

   No, i czy to nie miłe? Inna sprawa, że - jak na razie - tak mówi tylko G., a wcześniej K. Zapoznany ze mnie artysta, czy inny czort?!

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   krzysztofzdunek
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 15 grudnia 2014 18:03
 • piątek, 12 grudnia 2014
 • środa, 10 grudnia 2014
 • poniedziałek, 08 grudnia 2014
 • środa, 03 grudnia 2014
  • "Książka, jakiej nie było"

   Dwa, a może nawet razy wspomniałem tutaj o pięknej i mądrej książce Andrzeja Branickiego - "Na własne oczy". Bo byłem i jestem nią zachwycony. Być może niektórzy tłumaczyli mój zachwyt tylko przyjaźnią z Andrzejem. A ja miałem jednak rację.

   Otóż, ukazała się niedawno recenzja pióra prawdziwego autorytetu. Napisał ją nie byle kto, bo sam Prezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, Dyrektor Instytutu Astronomii UAM - prof. Edwin Wnuk.

   Profesor pisze m.in. tak: "...Jest to książka, jakiej jeszcze w świecie nie było!". Na ŚWIECIE! - czujecie klimat?! I dalej: "Jest to pozycja zupełnie unikatowa... /Język, sposób ujęcia tematu/ - "niespotykany w książkach popularno-naukowych".   "Autor ma talent literacki..., jego podsumowania rozdziałów, to /piękne/ eseje   ". Itd., itp.

   No, i wychodzi na to, żem jest albo prorok, albo wybitny znawca. ?Tylko na polskiej poezji współczesnej się nie znam).

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   krzysztofzdunek
   Czas publikacji:
   środa, 03 grudnia 2014 13:39

Kanał informacyjny